Poeta Lucjan Rydel zakupił ten położony w Bronowicach dworek od Włodzimierza Tetmajera. Zamieszkał w nim wraz z żoną Jadwigą Mikołajczykówną (to ich wesele opisane zostało przez Stanisława Wyspiańskiego w słynnym dramacie „Wesele”), tutaj tez umarł w 1918 roku. „Rydlówka”, własnie dzięki dziełu Wyspiańskiego (prapremiera w Teatrze Słowackiego w 1901 roku) zyskiwała coraz większą sławę, wszyscy chcieli zobaczyć miejsce, gdzie zlokalizowana była akcja dramatu. Rodzina Rydlów dbała o zachowanie klimatu miejsca i jego młodopolskiego charakteru, który wspaniale oddawało wyposażenie obiektu. W 1968 roku „Rydlówce” zagroził pożar, na szczęście starty okazały się niewielkie. Wydarzenie to było bodźcem do utworzenia tutaj, przy współpracy Polskiego Towarzystawa Turystyczno-Krajoznawczego, niedużego muzeum. Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” otwarło swoje podwoje dla zwiedzających rok później. Cenne eksponaty przekazały w depozyt różne placówki muzealne, m.in. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspozycja właściwa położona jest na parterze, którego izby dość wiernie oddają atmosferę dawnych lat, dzięki zrekonstruowanej izbie weselnej, tanecznej oraz alkierzowi. Izba weselna otrzymała wyposażenie bazujące na didaskaliach do „Wesela”, zaś w alkierzu zagościły zdjęcia uczestników tejże zabawy. Na ekspozycji można także zobaczyć obrazy młodopolskich artystów. Obiekt po dziś dzień jest w rękach rodziny Rydlów.
Ciekawym wydarzeniem jest ceremonia stawiania chochoła, która odbywa się corocznie w dniu 21 listopada, na pamiątkę niesamowitej, symbolicznej postaci stworzonej przez Wyspiańskiego.