Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to obok wysmukłych wież Bazyliki Mariackiej główna dominanta Rynku. Historia tej gotyckiej, 70-metrowej, strzelistej budowli sięga czasów średniowiecza, kiedy to rada miejska rezydowała na Ryku Głównym, w budynku ratusza. Niestety sam ratusz nie zachował się — główny budynek wyburzony został w wieku XIX w wyniku specyficznie rozumianej akcji unowocześniania miasta. Jak kiedyś wyglądał cały ratusz, możemy zobaczyć na makiecie umieszczonej przy wejściu. Krakowska Wieża Ratuszowa bywa nazywana też krakowską Krzywą Wieżą, jako że odchyla się od pionu o 55 cm.

W podziemiach wieży onegdaj mieściła się średniowieczna izba tortur oraz tzw. Piwnica Świdnicka gdzie serwowano, jak głosi tradycja, szczególnie smaczne piwo, jako że to właśnie rajcy miejscy mieli przywilej sprowadzania wybornego piwa ze Świdnicy (piwo wytwarzane przez lokalnych piwowarów uchodziło za gorsze). Obecnie w ratuszowych podziemiach mieści się kawiarnia oraz scena Teatru Ludowego z Nowej Huty.

Wieża jest dostępna do zwiedzania, a opiekuje się nią Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W salach muzealnych można zobaczyć wystawę dotyczącą krakowskich władz miejskich w dawnych czasach, w jednym z pomieszczeń można zobaczyć niezwykły zbiór wyrytych na ścianie gmerków rzemieślniczych (znaków identyfikacyjnych). Po stromych, zabezpieczonych łańcuchem schodach można wejść na sam szczyt wieży, skąd rozciąga się piękny widok na Kraków.