Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to obok wysmukłych wież Bazyliki Mariackiej główna dominanta Rynku. Historia tej gotyckiej, 70-metrowej, strzelistej budowli sięga czasów średniowiecza, kiedy to rada miejska rezydowała na Ryku Głównym, w budynku ratusza. Niestety sam ratusz nie zachował się – główny budynek wyburzony został w wieki XIX w wyniku specyficznie rozumianej akcji unowocześniania miasta. jak kiedyś wyglądał cały ratusz możemy zobaczyc na makiecie umieszczonej przy wejściu.

Krakowska Wieża Ratuszowa bywa nazywana też krakowską Krzywą Wieżą, jako, że odchyla się od pionu o 55 cm. Obecnie wieża jest dostępna dla turystów, a opiekuje się nią Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W salach muzealnych można zobaczyć wystawę dotyczącą krakowskich władz miejskich w dawnych czasach, w jednym z pomieszczeń można zobaczyć niezwykły zbiór wyrytych na ścianie gmerków rzemieślniczych (znaków identyfikacyjnych). Po stromych, ubezpieczonych łańcuchem schodach mozna wejść na sama górę wieży skąd rozciąga się piękny widok na Kraków.

W podziemiach wieży onegdaj mieściła się średniowieczna izba tortur oraz tzw. Piwnica Świdnicka gdzie serwowano jak głosi tradycja – szczególnie smaczne piwo, jako, że to właśnie rajcy miejscy mieli przywilej sprowadzania wybornego piwa ze Świdnicy (piwo wytwarzane przez lokalnych piwowarów uchodziło za gorsze).

Obecnie w ratuszowych podziemiach mieści się kawiarnia oraz scena Teatru Ludowego z Nowej Huty.