Zabytki Krakowa

http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/wawel4.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/wawel3.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/wawel2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/wawel1.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/sukiennice.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/square2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/square.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/slowackiegotheatre2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/slowackiegotheatre.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/mariacki2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/mariacki1.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight10.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight9.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight8.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight7.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight6.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight5.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight4.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight3.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/krakownight1.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/florianska1.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/barbakan2.jpg
http://www.zabytkikrakowa.com.pl/wp-content/uploads/barbakan1.jpg

Zabytki Krakowa kryją w sobie magię zdolną oczarować każdego z nas.  Że Kraków jest miastem magicznym, klimatycznym a wręcz narkotycznym – to nic odkrywczego. Niby nie, ale… są na świecie takie prawdy, których głoszenia nigdy za wiele, jest taka wiedza, której szerzenia nigdy dość:) My, z czystej i namiętnej miłości do Krakowa chcemy  dzięki zachęcie, jaką znajdziecie na naszej stronie, ułatwić Wam zwiedzanie Krakowa, zarówno to fizyczne,  z przewodnikiem, jak i – najpierw –  to wirtualne.  Oczywiście Kraków i cały jego charme to bynajmniej nie tylko zabytki, jednak to one konstytuują odwieczny etos Krakowa i nasze dzisiejsze o nim wyobrażenie.

Gościnnie udostępniają cząstkę swego potencjału dla galerii, knajpek, teatrów, pubów i klubów. Dzięki nim właśnie do Krakowa przyjeżdżają niezliczone rzesze turystów, którzy – co tu dużo mówić – zostawiają nam część zawartości swoich portfeli. Biznes turystyczny się rozwija, nawet w czasach kryzysu i między innymi dzięki temu decydenci mają motywację, by działać w dziedzinie kultury, odnowy zabytków, upamiętniania przeszłości w postaci nowoczesnych i atrakcyjnych dla odbiorcy muzeów. O nich także Wam co nieco opowiemy:)

Dzieje Wawelskiego Grodu sięgają początków polskiej państwowości. Dlatego wśród zabytków Krakowa znajdziecie nawet takie, która liczą sobie około tysiąca lat. Są to przede wszystkim budynki sakralne, ponieważ to one budowane były z największą pieczołowitością, a przede wszystkim, z wykorzystaniem najtrwalszego materiału – kamienia. Im bliżej naszych czasów, tym oczywiście zagęszczenie zachowanych zabytków wzrasta. Znajdziemy wśród nich kilka przepięknych gotyckich świątyń, reprezentujących charakterystyczny gotyk krakowski, znakomite przykłady sztuki renesansowej (Kaplica Zygmuntowska, Sukiennice, bogato zdobione portale, pomniki nagrobne). Wśród kościołów na Starym Mieście najwięcej jest baroku – znajdziemy go we wnętrzach zbarokizowanych świątyń o średniowiecznej proweniencji oraz – w postaci sakralnej architektury. Ale zabytki to nie tylko kościoły – już sama wizyta we wnętrzach zamku na Wawelu ukaże nam świeckie oblicze Odrodzenia i baroku. Klasycyzmu w Krakowie jest jak na lekarstwo, za to XIX-wieczny historyzm przybierał najróżniejsze oblicza – znajdziemy tu sporo neogotyku i eklektyzmu. Wreszcie Młoda Polska i modernizm odcisnęły na naszych zabytkach trwałe i chlubne piętno. Warto pamiętać, że reprezentowany przez budynku Nowej Huty socrealizm to też zabytki, mimo, że młode, to coraz bardziej atrakcyjne nie tylko dla pasjonatów architektury i urbanistyki, ale i dla przeciętnych turystów.

Zatem zwiedzanie Krakowa, choćby na początek za pośrednictwem naszej strony – czas zacząć. Po prawej stronie znajdziecie spis obiektów, mamy nadzieję, że będzie to początek Waszej przygody z tym przepięknym miastem:)